ترسِ از زن

در ناخوداگاهِ مردان، زنان موجوداتی هستند که هم در حمایت کردن و عشق ورزی از قدرت لایزالی برخوردارند و هم در تخریب و آزار دادن. در واقع زن هم قدرت آفرینش بالایی دارد و هم قدرت نابود کردن بالایی. این تصویر متضادِ از زنان در ناخودآگاه مردان، سبب می شود تا بسیاری از مردان خود را در برابر زنها بسیار آسیب پذیر تصور کرده و در نتیجه از نزدیکی روحی به آنها واهمه داشته باشند.
از آنجایی که “ترس” با هویت مردانه در تعارض است، بسیاری از مردها برای مقابله با این ترس عمیق و حفظ هویت مردانه ی خود جایگاه وجودی زن را تا حد یک شیئ فرو می کاهند، و زن برای آنها تنها ابزاری می شود برای تسلط و ارضا. بنابراین “شی انگاری زنان” که در تمامی قرون آثار آن به چشم‌ می خورد ریشه در همین ترس مردان از وجود زنانه دارد (نگاه کنید به جنگ ها که زنان به عنوان غنیمتی جنگی به تملک فاتحان در می آمدند و یا در صنعت پورنوگرافی که زن فقط و فقط وسیله ای می شود برای ارضای جنسی مردان).
در حقیقت در اکثر مواقع کوچک شمردن و حقیر دانستنِ چیزی حکایت از اهمیت بسیار عظیم آن در روان بشر دارد. همچون مردی که از ناتوانی جنسی در رنج است اما به ظاهر عنوان می کند که زنان در زندگی او جایگاهی ندارند و او به مسائل مهمتری می اندیشد!
بر همین‌ مبنا می توان گفت کنترل بسیار زیادی که مردها سعی در اعمال آن بر زنان دارند نیز شاهدی است بر ترس آنان از آزادی زنان. گویی مردها خوب می دانند که اگر زنان به آزادی طبیعی خود دست یابند هویت و شان مردانه ی آنها دچار چالشی جدی خواهد شد و بسیاری از قوانین و اصول بی منطقی که آنها برای مناسبات اجتماعی وضع کرده اند توسط همان بعد تخریب گر زنان نابود خواهد شد.

#امیر_حسین_کمیجانی

دسته بندی : وبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *