اختلال یادگیری (learning disorder) و بی‌انگیزگی در تحصیل

“دخترم علاقه‌ای به درس خواندن و کتاب‌ها ندارد. تا به حال بدون تذکر من و با میل خودش برای انجام تکالیفِ درسی‌اش پیش قدم نشده است. تا کنارش نباشم نمی‌تواند ساده‌ترین تمرین‌های ریاضی‌اش را حل کند. می‌دانم که متوجه سوال‌ها می شود و باهوش است اما حاضر نیست چند بار سوال را بخواند تا بفهمد، می‌خواهد من برایش توضیح بدهم، همیشه نگرانی من برای امتحان هایش بیشتر از خودش است، گاهی باید زمان زیادی را برای خواندن کتاب علومش بگذارم تا بتوانم قبل از امتحان برایش توضیح دهم. اگر برایش وقت کافی نگذارم نمراتش به شدت افت پیدا می‌کند. ولی آن قدر در طول روز درگیر هستیم که گاهی فرصت انجام کارهای منزل را هم ندارم. خواهر کوچکش بهانه‌گیر‌تر شده است و می‌خواهد بیشتر کنار او باشم. این شرایط من را شدیدا مستاصل کرده است.”

شما به عنوان معلم و یا والد در اطراف خود کودکانی را می بینید که ممکن است با مشکلات تحصیلی در یک یا چند درس روبرو باشند و با وجود تشویق، سرزنش و یا تنبیه از سوی اطرافیان باز هم علاقه‌ی چندانی به پیشرفت نشان نمی‌دهند و بی‌تفاوت به نظر می‌رسند. این در حالی است که هوش این دانش آموزان نرمال و گاهی حتی بالاتر از نرمال است. با این وجود راهکارهای معمول معلمان یا والدین برای بهبود عملکرد تحصیلی آن‌ها بی‌اثر و یا حداقل کم اثر بوده است. به تدریج این مسأله، به صورت یکی از دغدغه‌های اصلی والدین خواهد شد و اغلب آن‌ها به ناچار راه‌حل هایی مانند ثبت نام در آموزشگاه‌های مختلف، معلم خصوصی و تغییر مدرسه را انتخاب خواهند کرد. و البته همه‌ی این موارد تنها راه حل‌های کاملا موقتی است.
دانستن این نکته ضروری است که در بسیاری از موارد، بی‌علاقه بودن به تحصیل در نتیجه‌ی یک ضعف اولیه، که یادگیری را برای کودک دشوار کرده است ایجاد می‌شود و موجب تجربه‌ی شکست‌های پی‌در‌پی در یادگیری و کاهش خودباوری در او خواهد شد. تکرار (من نمی توانم) هنگام انجام تکالیف جدید و یا دشوار، به تدریج شوق و انگیزه‌ی یادگیری را در این کودکان از بین خواهد برد و پس از آن حضور دائم یکی از والدین هنگام انجام تکالیف به شکل یک نیاز ضروری برای کودک می شود. در حقیقت کودک در انجام تکالیفش به استقلال نرسیده و وابسته به والدین خواهد شد.
وجود اختلال یادگیری در کودک یکی از دلایل اصلی بروز مشکلات تحصیلی و بی‌انگیزگی است و عدم آگاهی والدین نسبت به این مساله‌ی مهم، باعث صرف هزینه‌های مادی، فشار مضاعف به دانش‌آموز و ایجاد مشکلاتی مانند اضطراب، سرخوردگی و گاهی پرخاشگری در کودک خواهد شد. بنابراین ریشه یابی و درمان صحیح و به موقع نقش بسزایی در‌ پیشرفت تحصیلی و رشد شخصیتی یک کودک در آینده خواهد داشت.

#فائقه_شمسی. متخصص تشخیص و درمان اختلالات یادگیری

دسته بندی : وبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *