بخش کودک

بخش کودک

کودکان به دلایل متعددی از جمله عدم شکل گیری زبان به شکل نمادین در آنها و در نتیجه ناتوانیشان در بیان مستقیم مشکلات و تعارضات روحیشان، جهت حل و فصل مسائل روانی خود نیاز به فضای درمانی متفاوتی از فضای روانکاوی بزرگسالان خواهند داشت. در مجموعه‌ی رامش متخصصین کودک با توجه به همین محدودیت طبیعی کودکان، روشهای دیگری را جهت شناسایی، رفع و یا تعدیل مسائل هیجانی-رفتاری آنها به کار می‌گیرند. متخصصین حیطه‌ی کودک بدون اشاره‌ی مستقیم به مشکلات کودکان، از طریق بازیها، نقاشی و یا تخیلات آنها به جهان درونی کودکان نفوذ کرده و از این طریق پویایی‌های مخرب درون‌روانی آنها را شناسایی می‌کنند. درمان نیز از همین طریق صورت خواهد گرفت. بدون هیچ بیان و نصیحت مستقیمی از سمت درمانگر، کودک نیروهای شفابخش درونی خود را فعال کرده و در جهت فهم و غلبه بر گره‌ها و هیجانات سرکوب شده‌اش حرکت می‌کند و در نتیجه به تدریج رفتارهای او نیز از شکل ناپخته، خودشیفته‌وار، مضطربانه یا پرخاشگرایانه به سمت رفتارهای فعال، سازنده و ابرازگرایانه در جهت رشد و بلوغ روانی بیشتر تغییر مسیر خواهد داد.

مهارت‎های زندگی

  • خودشناسی
  • همدلی
  • ارتباط موثر و دوست یابی
  • حل مسئله و تصمیم‎گیری
  • روابط بین فردی(جرات‎مندی و فن بیان)
  • مدیریت خشم و اضطراب

مادر و کودک / پدر و کودک

در این کارگاه با هدایت و آموزش متخصص از مادران (پدران) می‌خواهیم تا در کارگاه با فرزندان خود بازی‌های مشخصی را که مولفه‌های مختلف ارتباطی را می‌سنجد اجرا نمایند. در طی بازی‌ها روانشناس کارگاه کیفیت بازی و تعامل والد-کودک را بر اساس معیارهایی همچون کیفیت دلبستگی، اقتدار، هوشمندی، کنترل‌گری، اطاعت پذیری و خودانگیختگی ارزیابی کرده و در ادامه والدین را در جهت رفع گره‌های موجود در ارتباطیشان هدایت کرده و آموزش دهند. این کارگاه بر اساس پکیج درمانی circle of security که طبق آخرین مدل روان‌درمانی کودکان با مدل Attachment psychotherapy طراحی شده، اجرا میشود.

فرزندپروری

در این کارگاه سه موضوع اصلی مورد آموزش قرار می‌گیرد: ۱-آموزش بازی‌درمانی ۲-تکنیک‌های تنظیم هیجانات فرزندان ۳-حیطه‌ها و تکنیک‌های قانون‌گذاری
این کارگاه مناسب والدین، زنان باردار، متاهلینی که هنوز فرزنددار نشده‌اند اما قصد دارند در خصوص فرزندپروری مهارت و آگاهی کسب نمایند و دانشجویان رشته‌ی روانشناسی.

تربیت جنسی

با اتفاقات جنسی متعددی که در طی سالیان گذشته در مدارس تهران رخ داد موج گسترده‌ای از روانشناسان و مربیان تلاش کردند تا هر چه بیشتر در خصوص مسائل جنسی کودکان و نوجوانان به والدین آموزش‌هایی را ارائه دهند. تمامی این آموزشها در این مورد اتفاق نظر دارند که کودکان بایستی از سه سالگی در مورد تفاوت‌های جنسیتی خود آگاه شوند (ابتدا در مورد علایم ثانویه‌ی جنسی و سپس علائم اولیه و اصلی) و باید مستقیما در مورد جنسیت و تمامی مسائل مرتبط با آن با کودکان صحبت نمود. اما روانکاوی با این قبیل آموزشها به شدت مخالف است و مدل کاملا متفاوتی را در خصوص پرداختن به این موضوع و آموزش آن اتخاذ می‌نماید. در این کارگاه ما به شکلی متفاوت و با رویکرد روانکاوانه به مطالب مربوط به مسائل جنسی اعم از سواستفاده جنسی، مراقبت از خود، مشکلات جنسی کودکان و نوجوانان، خودارضایی، هویت جنسی و … می‌پردازیم و در این خصوص آموزش‌های لازم را به والدین و متخصصین ارائه می‌دهیم.