بخش نوجوان

بخش نوجوان

جلسات روان‌درمانی با نوجوان مهارت‌های ویژه‌ای را می‌طلبد. شاید مهمترین این مهارت‌ها توانایی ورود در قلب آنهاست. نوجوانان با قلبشان تصمیم‌ می‌گیرند و احساساتشان الهام‌دهنده‌ی اصلی آنهاست. بنابراین روان‌درمانگرانی که در این حیطه فعالیت دارند بایستی از کاریزمای بالا و در عین حال از توانایی درک و همدلی کافی با دنیای پرتعارض نوجوانان برخوردار باشند تا بتوانند رابطه‌ی درمانی اثربخشی را با آنان برقرار سازند. در رامش متخصصین این حیطه در خصوص موارد یادشده تبحر کافی را داشته و در کنار تخصص بالای خود می‌توانند در جهت حل و فصل مشکلات ارتباطی، تحصیلی و هویتی نوجوانان در کنار شما باشند.

مهارت‎های زندگی

  • خودشناسی
  • همدلی
  • ارتباط موثر و دوست یابی
  • حل مسئله و تصمیم‎گیری
  • روابط بین فردی(جرات‎مندی و فن بیان)
  • مدیریت خشم و اضطراب

 سایکودراما و تئاتر درمانی

سایکودراما ترکیب شده از دو واژه‌ی Psycho به معنی روان و drama به معنی نمایش و در زبان فارسی مناسب‌ترین معادل آن روان نمایشگری است. سایکودراما یکی از روش‌های گروه درمانی است که در آن افراد مشکلات شخصی خود را در یک گروه به نمایش در می‌آورند. در این روش همه‌ی پرده‌های نمایش فی‌البداهه، خلاقانه و خود انگیخته است و هیچ متنی به عنوان نمایشنامه به فرد داده نمی‌شود. اعضای گروه نیازها و تعارض‌های درونی خود را بر روی صحنه به نمایش گذاشته و دنیای خصوصی خود را بازی می‌کنند .
از طریق ایفای نقش در موقعیتی شبیه زندگی واقعی، فرد می‌تواند بهتر و دقیق‌تر، انگیزه‌ها و احساسات خود را بشناسد و از این طریق سایکودراما به خودشناسی عمیق‌تری نسبت به خود دست پیدا می کند.

بلوغ و هویت جنسی

سخت‌ترین دوره‌ی رشدی فرزند برای والدین، نوجوانی است. دوره‌ای که در آن نیازهای کاملا متضاد فرزند همزمان با یکدیگر فعال می‌شود و والدین را با بحرانی جدی روبرو می‌سازد. از طرفی آنها استقلال را طلب می‌کنند و در عین حال همانند یک نوزاد در پی آغوش امنی می‌گردند. مشکلات یافتن هویتی متمایز با دیگران، شکل گیری اولین روابط جدی عاطفی و توجه طلبی بیش از اندازه، مشکلات والدین را با نوجوان چ دو چندان می‌نماید. لذا لازم است والدین جز به جز در مورد رفتارها و حالات نوجوانان آموزش‌های تخصصی دریافت کنند تا این دوره‌ی طولانی و پرفراز و نشیب را با کمترین آسیب ممکن طی نمایند.