بخش فرهنگی و اجتماعی

بخش فرهنگی و اجتماعی

فیلم سازان بدون آنکه خود بدانند به شکلی ناخودآگاه اندیشه‌ها و یافته‌های روانکاوی را در فیلم های خود جاگذاشته‌اند. ما نیز از همین موهبت استفاده می‌کنیم تا در این جلسات بهترین آثار تاریخ سینما را نمایش داده و با رویکرد روانکاوی به تحلیل این آثار بپردازیم. هدف اصلی این کارگاه شناساندن علم پهناور و سودمند روانکاوی با زبانی ساده به مخاطبین است. اعم از دانشجویان روانشناسی و یا افراد مشتاقی که خواهان جستجو در خود و کسب فهمی عمیق نسبت به خود و هستی هستند.

یکی از راه های ورود به دنیای روانی کودک و تاثیر گذاری بر اندیشه‌ها و رفتارهایشان، استفاده از انیمیشن ها و فیلم‌هایی است که علاوه بر محتوی آموزنده، مسائل و دغدغه‌های کودک مانند همدلی، دوست‌یابی، تخیل و فانتزی و … را به شیوه ای نمایش میدهند که در کنار ایجاد جذابیت امکان بحث و گفت و گو پیرامون آن را نیز فراهم‌ میکنند. در کارگاه تحلیل فیلم کودک با استفاده از این قبیل انیمشن‌ها، و با دست نهادن بر انگیزش های درونیشان و همراهی با تخیل و فانتزی کودک، در کنار آموزش تحلیل و گفت و گو درباره‌ی یک فیلم به اصلاح و آموزش مسائل ضروری میپردازیم.

همه‌ی ما به اهمیت و ضرورت کتابخواندن و تاثیر آن در روند رشد فردی و اجتماعی خویش آگاهیم. اما در بسیاری از ما یک ممانعت و بازداری در جهت مطالعه و کتاب خواندن وجود دارد. یکی از دلایل اصلی این بازداری تداعی کتاب با مدرسه، امتحان، تکلیف و چیز هایی از این قبیل میباشد که در ناخودآگاه ما ایجاد اضطراب و احساسات منفی میکنند. بنابر این اگر ما بخواهیم کودک را مطالعه و کتاب مشتاق کنیم لازم است که با دست‌نهادن بر انگیزه‌های درونی کودک و استفاده از روش‌های جذاب مانند: اجرای نمایش، تخیل آزاد، بداهه گویی، داستان نویسی و …. کتاب را در ذهن کودک بامسائلی خوشایند و خاطراتی شیرین پیوند دهیم تا علاوه پاسخ گویی به نیاز‌های درون روانیشان، خودجوش به سمت مطالعه و کتاب خواندن تمایل پیدا کنند.
در کارگاه کتابخوانی کودک به وسیله‌ی روش‌های گفته شده در متن و با استفاده از کتاب‌های ارزشمندِ ادبیات کلاسیک ِجهان، در راستای این هدف گام بر میداریم.

جلسات نقد کتاب در رامش با هدف‌ ترویج کتابخوانی و افزایش سطح عمومی دانش و آگاهی مخاطبینش شکل گرفت. در این جلسات که به شکل دوره‌های پنج جلسه‌ای برگزار می‌شود ابتدا کتابی که قرار است مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد به مخاطبین معرفی شده و فرازهای اصلی آن در جلسات توسط تسهیل‌گرِ دوره مورد خوانش و بحث و گفتگو قرار می‌گیرد و اعضای گروه تجارب و نظرات خود را پیرامون موضوع مورد بحث به اشتراک می‌گذارند. در دو جلسه‌ی پایانی هر دوره نیز از متخصصین کلینیک دعوت می‌شود تا از نگاه روانکاوی به سوالات و چالش‌هایی که در طول جلسات ایجاد شده پاسخ دهند. لازم به ذکر است کتابهایی که در گروه مورد مطالعه قرار می‌گیرند معمولا کتبی است که موضوعانت آن چالش‌برانگیز بوده، در زندگی روزمره قابل لمس هستند و به لحاظ علمی یا ادبی جزو معتبرترین‌ کتب به‌شمار می‌آیند.

یکی از ضعف‌های بسیار مهم سیستم آموزشی در رشته‌ی روانشناسی این است که دانشجویان این رشته در طول سال‌های دانشجویی هیچ گاه به شکلی عمیق و عملی با رویکردهای مختلف روان‌درمانی و مشاوره آشنا نمی‌شوند. در نتیجه بدون دست‌یابی به شناختی استوار و مطمئن، و به شکلی کاملا آزمون و خطا‌وار مجبور به انتخاب رویکرد خود شده و در نهایت با گذراندن چند کارگاه‌های ۵۰ یا ۱۰۰ ساعته و گاهی هم خواندن چند کتاب با شک و تردید وارد پروسه‌ی مراجع دیدن می‌شوند و یا در ایده‌آل ترین حالت ممکن، به دریافت سوپرویژن شخصی که تا به حال تنها مسیر روان‌درمانگرها برای بررسی و ارزیابی جلساتشان با مراجعین بوده است روی می‌آورند. در حالی که ایجاد فضای گفت و گو به شکل گروهی و با حضور درمانگرهای مختلف می‌تواند در کنار سوپرویژن شخصی که از ضروریات است، اندوخته‌های بسیاری را برای دانشجویان و درمانگران به همراه داشته باشد لذا ما گروه کتابخوانی تخصصی را بنا نهادیم تا دانشجویان در کنار روان‌درمانگران با تجربه بتوانند با مطالعه‌ی کتب مختلف روان‌درمانی به شکل گروهی و بحث و گفتگو در مورد مفاهیم مختلف آن، به درکی عمیق و عینی نسبت به تعاملات درون جلسات درمان دست یابند.